Parfémový slovníček

A

 

Abelmoschus                            

Semena proskurníku pižmového (Abelmoschus moschatus), která se po dozrání rozemelou na prášek se silnou pižmovou vůní; silice se používá v parfumerii jako náhrada pravého pižma.

Zrna abelmoschusu se ve Vých. Indii přidávají do kávových zrnek, dodávají kávě lepší aroma, příp. se používají jako vykuřovadla - při spalování vydávají těžkou, sladkou, květinově-balzámovou vůni; v Arábii, ale i v Číně je považovali za mocné afrodiziakum, pálila se při pohřebních rituálech a k uctění předků; z arab. "habb-el-mushk" - otec pižma

 

Agarwood, Oud, Oudh       

Vonná pryskyřice produkovaná dřevem vzácné stálezelené subtropické dřeviny Aquilárie napadené parazitickou houbou druhu Phialophora parasitica.

Hydro-destilací či destilací vodní parou se ze dřeva získává olej - nejkvalitnější se získá první destilací, kdy z materiálu stromu vystoupí silný a velmi aromatický extrakt. Nejlepším zdrojem jsou staré, hutné a těžké stromy, které obsahují nejvíce pryskyřice té nejvyšší kvality. Nabeel Adam Ali, ředitel společnosti Swiss Arabian Perfumes uvedl, že nejkvalitnější oud pochází ze stromů starých až 100 let.

"...bílý oud = silice ze stromu nenakaženého houbou, dhan al oudh = silice ze stromu již nakaženého plísní; bílý oud i dhan al oudh má svoje specifické aroma, a než se nováček zorientuje ve světě arabských vůní, tak může narazit i na oud, který mu "nesedne". Bílý oud se neználkům určitě zalíbí, kdežto vyzrálý dhan al oudh je určen pro zkušenější nosy."...            (děkujeme uživatelce tina za doplňující informace)

 

Aldehydy

Uměle syntetizované aromatické složky, které se přidávají do květinových vůní pro jejich zvýraznění, mají připomínat vůni větru a čerstvě usušeného prádla.

 

Amber

Původně směs labdana a velrybí ambry, dnes tento termín označuje směsi pryskyřic, dřev a koření vytvořené tak, aby voněly teple a medově; směsi se liší podle tvůrce, většinou obsahují labdanum, benzoe, myrhu, styrax, vanilku a včelí vosk.

 

Ambergris, pravá ambra     

"Černé mořské zlato", pevná, voskovitá substance vznikající v trávicím traktu vorvaně tuponosého, využívá se jako drahocenná příměs při výrobě parfémů.

Čerstvá ambra nepříjemně zapáchá, avšak dlouhodobým působením mořské vody a slunce se její aroma mění na příjemné, s medově vanilkovým nádechem a barva se z šedočerné stává oranžově žlutou, až jantarovou. Přestože byla v parfumerii již většinou nahrazena syntetickými materiály, je stále vysoce ceněna.

 

Andělika

Olej získávaný z kořene anděliky vonící po pižmu a pepři.

 

Anýz                                            

Jinak také anýzový bedrník či bedrník anýz. Anýz má kořenitou, sladce větrovou, čerstvou chuť. Jeho vůně je aromatická, výrazně lékořicová a příjemně sladká, silice se někdy používá jako náhrada lékořicového kořene.

 

Attar, Ittar, Itr

Slovo attar pochází z arabštiny a znamená vůně; jedná se o vonné oleje, přírodní parfémy extrahované obvykle parní nebo vodní destilací z rostlinných zdrojů (květin, bylin, koření, kůry), konzervované v santalovém oleji; jejich používání se datuje do doby před pěti tisíci lety, možná i dále.

Tyto vůně byly výsadou králů a královen a v arabském světě byly určeny pouze elitním rodinám. 100% čisté a přírodní parfémy jsou bez alkoholu a chemických látek, vysoce koncentrované, proto jsou obvykle nabízeny k prodeji v malých množstvích.

 

B

 

Benzoin

Vonná pryskyřice tropického stromu Styrax s jemnou, uvolňující, pudrově vanilkovo-karamelovou vůní, do parfémů se obvykle přidává jako stabilizační složka.

 

Bergamot                                

Aromatická silice lisovaná z nejedlých plodů stálezeleného tropického stromu Citrus bergamia rostoucího ve Středomoří, přidává se do citrusových, příp. i květinových vůní, jeho citrusová svěžest není tak pronikavá jako u citrónu.

 

Bigarade

Hořký pomeranč, olej lisovaný z jeho kůry dodává parfémům svěží hořkokyselé aroma.

 

Birch tar

Březový dehtový olej, v parfumerii se používá k vytvoření kouřově koženého tónu.

 

C

 

Castoreum     

neboli bobřina - výměšek pachových žláz bobra, jímž si značkuje své teritorium; vzhledem k ochraně bobří populace se dnes používají výhradně syntetické náhražky dodávající vůním kožené aroma.

 

Cedrové dřevo

Silice získaná destilací ze dřeva amerického nebo marockého cedru, s dlouhotrvající nasládle dřevitou vůní.

 

Cibet                                     

Výměšek žlázy nacházející se poblíž pohlavního ústrojí africké cibetky; běložlutá tukovitá hmota, na vzduchu hnědnoucí, s pronikavou vůní, která je při velkém zředění velice příjemná; používá se jako fixátor jiných vůní.

 

Citronová tráva                          

 Lemongrassová silice získávaná parní či vodní destilací má vůni podobnou citrónu, místo pronikavé kyselé špičky je však trošičku do kořeněna.

 

Citrusy                                       

 Silice z citrónu, limetky, tangeriny či bergamotu s typickou osvěžující nahořklou vůní.

 

Čistý výtažek z kosatce

 Jedna z nejdražších přírodních surovin používaná při výrobě parfémů; má olejovitou a dřevnatou vůni doplněnou tóny sladkého ovoce a květin; získává se z oloupaných, usušených a rozdrcených kořenů kosatce. 

 

D

 

Dubový mech

 Oakmoss; stabilizátor získávaný z vonného lišejníku větvičníku slívového (Evernia prunastri ) rostoucího na stromech v jižní Evropě, pro svou zemitou vůni se přidává spíš do těžších parfémů, je nedílnou součástí chypre vůní.

 

E

 

Elemi                                   

Lepkavá kaučuková pryskyřice s lehce pikantní, zeleně citrusovou vůní, produkovaná Kanárníkem luzonským, rostoucím v tropických oblastech Asie; arabský význam slova "elemi" → jak nahoře tak dole.

 

Eukalyptus
 
Silice z listů eukalyptovníku se silnou větrovou vůní.
 
 
F
 
Fialka                                  
Krásná jarní kytička, jejíž vůni každý jistě dobře zná; vyluhování fialkových silic je velice obtížné a nesmírně nákladné, z jednoho akru drobných kvítků pěstovaných v jižní Francii se získá pouze pár voňavých kapek, proto se fialková esence vyrábí synteticky.
 
Fialkový list - silice z listů fialky je ceněná pro své zelené, peprně bylinné aroma.
 
 
G
 
 
Galbánum
 
Galbanová silice vydestilovaná z klejopryskyřice, která po poranění nadzemních částí rostliny ločidla galbaníku prýští z jejich schizogenních nádržek, patří k nejlepším fixátorům vůní; jeho vůně je velmi komplexní, voní po lese, mechu, dřevitě i balzámově, bylinnokořenně s orientálním nádechem.
 

Gardénie

Pokojová rostlina s bílými květy s opojnou, sladkou vůní.

 

Geránium                           

Svěží, květinová, nasládlá vůně, nezkušený nos ji může občas zaměnit s růžovým olejem; silice z listů a stonků původní varianty pelargónie Pelargonium graveolens dodává vonným směsím sladce růžový odér, vnáší do směsi bohatost a robustnost a dobře ladí s růží či orientálními tóny.

 

Guajakové dřevo

Quaiakum officinale - strom z deštných pralesů Jižní Ameriky, kde je považován za velmi léčivý strom, jeho dřevo patří mezi jedno z nejtvrdších na světě; jeho vůně je teplá, kořeněná, zemitě pepřová, povzbuzující.

 

Gurjun balzám

Gurjun balzám - esenciální olej destilovaný z pryskyřice stromu Dipterocarpus turbinatus. V parfumářství je ceněný jako levný fixátor, má schopnost zakulatit drsné hrany a spojit aromatické tóny dohromady. Jeho vůně je mírná, aromaticky sladká a lehce balzamická. Je vynikajícím základem pro dřevité aromatické oleje a pro tento účel se často používá v přírodních parfémech.

 

H

 

Heliotrop

Syntetická látka květinově vanilkové vůně s mandlovým podtónem.

 

Hřebíček                                    

Silice ze sušeného kalichu s poupětem Hřebíčkovce kořenného s nezaměnitelným aroma, přidává se do orientálních, ale i do svěžejších kořeněných vůní.

 

Hyacint          

Jedna z nejoblíbenějších a nejatraktivnějších cibulovin; atraktivní květenství a omamná, sladká, orientální vůně hyacintu se v minulosti vyvažovala zlatem.

 

CH

 

Chypre [šípr]

Parfémová skupina, která staví na kontrastu tónů hlavy a základu, v hlavě se často objevují svěží citrusy oproti těžším, dřevitějším složkám v základu, větvičník, pačuli, santalové dřevo, labdanum aj.; v r. 1917 vytvořil F. Coty kompozici Chypre jako vzpomínku na návštěvu Kypru.

 

I

 

Indole

Aromatická heterocyklická organická sloučenina; fekální, hnilobný tón; je přirozenou součástí některých květin (jasmín, pomeranč. květ, tuberóza).

 

J

Jantar (angl. amber)                          

Jedna z nejstarších zkamenělých pryskyřic jehličnatých stromů; stáří se odhaduje mezi 30 - 90 miliony let, nejstarší a nejkvalitnější se nachází v okolí Baltského moře; po zpracování je výsledkem lepkavá, medovitá hmota s kouřovým, smolovým odérem, ideálním pro "kožnaté" základy.

 

Jasmín                                        

Vonná silice omamné vůně z něžných, bílých květů; dodává vůním hladkost a energii; jasmínové květy se sbírají ručně, za svítání, jinak ztrácí až 20 % své vůně, k výrobě 2 liber oleje (1 libra = 0,454 kilogramů) je zapotřebí až 12 tisíc liber těchto voňavých kvítků.

 

Jalovec    

Výtažek plodu stále zeleného keře, voní příjemně a aromaticky; přidává se většinou do pánských vůní.

 

K

 

Kadidlo                                     

Olibanum - vonná klejopryskyřice kadidlovníku (Boswellia sacra), při pálení vydává kořeněné aroma.

 

Karafiát

Silice z karafiátu voní sladce, mírně kořeněně; dodává vůním nostalgický, "starodávný" nádech.

 

Kardamom (Elettaria cardamomum)     

Jedno z nejdražších koření na světě, destilací tmavých semen uložených ve vejčitých tobolkách se získává silice s pikantní vůní připomínající eukalypt, s kořenitě citrónovým nádechem.

 

Kasie

Kasiová silice se získává z listů stále zeleného keře, vysoce ceněného pro jeho pronikavé skořicové aroma.

 

Kašmírové dřevo

V přírodě, jako strom samozřejmě neexistuje, jedná se o pojem, známý pouze v oboru parfumerie.

Tento elegantní název vůně obdržela kvůli sametové vlastnosti, jenž můžeme porovnat jenom s pocitem doteku s oblečením z přírodního kašmíru. Tohoto efektu je dosahováno díky bezkonkurenční kombinaci vůní z přísad, jako je ambra, cedr, vanilka a pižmo. Tóny kašmírového dřeva zahaluji vůni aromatem tepla, vážnosti a sametu, darují pocit neobyčejné jemnosti, něžnosti, tepla a harmonie, vůně získává odolnost a úplnost.

 

Konvalinka                                

Jedinečné, nasládlé a dřevnatě opojné aroma zvonečkových bílých kvítků okouzluje tvůrce vůní už od pradávna.

 

Kosatec (iris)

Výtažek získávaný z kořenů irisu je velice drahý, jeho jemná, lehce dřevitá vůně připomíná fialku s pudrovým podtónem.

 

Kumarin

Toxin obsažený v mnoha rostlinách (silovoň obecný, divizna, svízel vonný aj.), v parfémech používaný od roku 1882. Má sladkou vůni, snadno rozpoznatelnou jako aroma čerstvě pokosené trávy s dřevitými, jemně kořeněnými složkami.

 

L

 

Labdanum

Lepkavá hnědá pryskyřice získaná z keřů devaterníku penízkovitého; pozor - nezaměňovat s laudanem - opiovým extraktem (Paracelsus).

Vůně labdana je hluboká a tajemná, mnohovrstvá a stále se měnící, zpočátku květinová, ovocná, s nádechy sušených švestek, později mechová, kožovitá, lesní, s vůní starých míst a zátek od červeného vína.

 

Levandule                              

Sladce vonící fialová bylinka se pěstuje a zpracovává především v jižní Francii; z vrcholků květenství se destilací získává silice se sladkým, bylinným aroma; přidává se většinou do pánských vůní.

Pozn.: pokud milujete vůni levandule a chcete se pokochat pohledem na levadulové lány a nechce se vám trmácet se až do Jižní Francie, doporučujeme navštívit na přelomu jara a léta Levandulovou farmu ve Starovičkách na Jižní Moravě.

 

Liči          

Výtažek z původem čínského ovoce má jemný, sladkokysele ovocný charakter.

 

M

Magnólie          

Omamně sladce a velmi silně vonící květy magnólie jsou při poskytování vonného výtažku značně skoupé, proto se esence připravuje většinou uměle (smícháním růže, jasmínu, nerolové silice a ylang-ylangu s aromatickými preparáty).

 

Mandarinka        

Silice z mandarinkové kůry jako sladce vonící výtažek se spolu s bergamotem nachází v hlavních tónech nejednoho parfému.

 

Máta            

Máta má typickou svěží větrovou vůni známá např. ze žvýkaček.

 

Mech

Odér připomínající aromatické lišejníky a mechovité porosty navozující atmosféru hlubokých lesů.

 

Mimóza         

Pudrově květinová, lehce sladká, optimisticky jarní vůně mimózy dodává sebedůvěru a rozptyluje špatnou náladu.

 

Muškátový oříšek                                       

Jinak také mácis = muškátový květ, macizeň. Příjemná, kořeněná vůně odedávna okouzlovala milovníky vybraných jídel a parfémů a lákala obchodníky. Kvůli plodům (oříšky) muškátovníku vonného (Myristica fragrans), jejichž semena obalená míškem (muškátový květ) se používají jako koření do jídel, nebo při výrobě parfémů, byly dokonce vedeny i války.

 

Myrha                                     

Myrha je pryskyřice modrozelené barvy, často směs sušených míz různých druhů stromů rodu Commiphora a Balsamodendron; její jméno je odvozeno z hebrejštiny (murr, maror) = "hořký".

Vůně surové pryskyřice a silice je ostrá, ale příjemná, trochu hořká a "typicky pryskyřičná", při pálení produkuje těžký, hořký kouř poněkud fenolické vůně, který může být zabarvený nepatrnou vanilkovou sladkostí; v parfémech se používají extrahované oleje.

 

Myrta                                             

Díky velkému množství aromatických látek je myrta velmi ceněna. Jméno dostala podle řeckého myron, což v překladu znamená vonný balzám. Vůně získaná destilací z kvítků a listů keře myrty, voní svěže bylinně, lehce kafrovo eukalyptově. 

Myrtu najdeme také často na svatbách, kdy ji mají svatebčani připíchnutou na klopě saka. Tato bylina byla totiž už od antických dob magickou rostlinou, která byla zasvěcena Afroditě, bohyni lásky a krásy. Ve starověkém Egyptě byla myrta spojena s „jiným světem“ (Otherworld), kde sloužila jako připomínka věčného života duše.

 

N

 

Nagarmotha                             

Cypriolový olej - esenciální olej destilovaný z hlízovitých kořenů traviny Cyperus scariosus.

Má bohatou, dřevitě zemitou a poněkud pepřovou vůni s kouřovými tóny kůže, vyznačuje se vysokou houževnatostí a bohatými, sladce dřevitými podtóny; používá se jako náhražka pačuli, přidává výrazné a zajímavé tóny pánským a unisexovým vůním. 

 

Narcis

Vonné jarní květy vydávají intenzivní kořeněný, zemitý a slámově sladký odér; malá množství se přidávají pro "zaoblení" do květinových vůní.

 

Neroli

Lehká, nasládlá nerolová silice z květů hořkého pomerančovníku.

 

O

 

Opoponax                                

Opoponax je název pryskyřice vytrvalé byliny Opopanax chironium, která může dorůst až do výšky 3 metrů, cenná pryskyřice se získává z předem naříznutého kmene. Této klejopryskyřici se také říká ženská nebo bisabolová myrha.

Uvolňuje velmi příjemnou, sladkou a balzamickou vůni, postrádající hořkost typickou pro pravou myrhu, s atmosférou tajemných lesů a starých knihoven.

 

Osmanthus

Osmantus (Osmanthus fragrans) je keř s pichlavými listy a elegantními shluky květů, jejichž vůně je cítit ve městech na jihu Číny poblíž Guilin (Guilin v překladu znamená “Les sladkého Osmantu").
V Číně je Osmantus jednou z deseti tradičních květin pěstovaných pro jejich vůni déle než dva tisíce let. Jejich vůně je velmi sofistikovaná a hraje důležitou roli v tradiční čínských obřadech jako symbol lásky a romantiky. Osmantus se často používá při výrobě parfémů díky svému intenzivnímu aroma, které připomíná meruňku s pudrovým nádechem fialky.

 

Otočník           

Esence z keře otočníku peruánského (Heliotropium arborescens) s výraznou vanilkovou vůní.

 

Oud, oudh: viz agarwood

 

P

 

Pačuli                                 

Silná, zemitá, nasládlá, kořeněná, trochu dřevitá silice destilovaná ze suchých listů a výhonků polokeře pačule obecné (Pogostemon cablin) rostoucí v Indonésii a Malajsii. Je skvělým stabilizátorem a parfémovým směsím dodává exotickou nótu.

Do parfumerie se dostala za vlády královny Viktorie, kdy byly lístky vkládány do kašmírového zboží odesílaného z Indie do Británie jako ochrana před moly, zákazníci si na vůni zvykli, považovali ji za znak pravosti zboží a následně ji vyžadovali jako součást parfémů.

 

Palmarosa: Esenciální olej získaný parní destilací z byliny Cymbopogon martinii s dlouhými štíhlými stonky a velmi aromatickými listy. Světle žlutá nebo olivová tekutina má sladkou, květinovou, růžovou, geránium připomínající vůni.

 

Pelargónie: viz geránium

 

Pepř

Silice ostré, kořeněné vůně vytvářející buď silně svěží, čistý dojem nebo suchý, štiplavý tón.

 

Petitgrain

Olej extrahovaný z listů, větviček a zelených nezralých plodů citrusovníků (Citrus aurantium), když je plod zhruba  o velikosti třešně, proto petit grain neboli "malá zrna". Jasná, citrusová, lehce dřevitá a zároveň květinová vůně; často se používá v kombinaci s citronem a pomerančem. 

 

Pižmo                                    

Mošus; pronikavě páchnoucí látka produkovaná samci kabarů pižmových při značkování jejich území. Pižmo bylo hojně využíváno v parfumerii, kde se používalo jako tzv. fixátor k prodloužení trvanlivosti vůně. Lov kabarů je dnes z důvodu jejich ohrožení zakázán a pižmo je vyráběno synteticky.

 

R

Růže   

Kdo by neznal "královnu květin"? Květy růže přímo vybízejí k přivonění a jejich vůni není třeba popisovat.

Do parfémů se přidávají esence z mnoha druhů růží; známá je vůně bulharské růže, která je velmi jemná, s ovocným nádechem, marocká růže má zase bohatou, hedvábně smyslnou vůni, turecká růže je svěží a růže z Grasse má sladce medový podtón.

 

Růžové dřevo

Svěží, květinové aroma s nádechem dřeva. Silice je destilována ze dřeva tropického stromu Aniba Roseaodora, který byl objeven v roce 1925 týmem botaniků v srdci Amazonského pralesa. Svůj název získalo díky své jemné vůni a ukázalo se, že je mimořádnou přírodní zásobárnou linalolu - vonné substance, velmi cenné pro parfemáře.

 

S

 

Santalové dřevo  

Silice se sladce balzamickou, kořeněno-dřevitou vůní připomínající vůni růže s exotickou orientální přísadou, výborně fixuje vůni ostatních složek. Získává se destilací právě nařezaného stromu (Santalum Album), který roste v jihozápadní Indii a Číně.

 

Skořice

Koření, které podle chuti zaručeně nepoznáte, ale zato je jedno z nejvoňavějších, které naleznete ve své kuchyni; pochází z velmi aromatické kůry mohutného tropického stromu - skořicovníku (Cinnamomum).

 

Šafrán        

Rostlina, jejíž okrasné formy jsou dobře známy jako "krokusy"; kvete na podzim fialovým květem a na jeden kilogram tohoto vzácného koření je potřeba sesbírat pestíky z 60 - 120 tisíc květů.

Safranal, éterický olej, který vzniká při sušení dává šafránu jeho charakteristické aroma, sladce opojnou, hebkou, jemně květinovou i elegantně kořeněnou, hřejivou a zároveň umírněnou vůni.

 

Šalvěj

Svěží, bylinná, kořeněná vůně ze stále zelené bylinky se objevuje často v pánských vůních.

 

Šeřík     

Květenství šeříků s nasládlou, opojnou, trochu pudrovou vůní nám zpříjemňují každé jaro; do parfémů se používá uměle vyrobená směs z jiných silic, protože ze šeříku se jeho krásná vůně vydestilovat nedá.

 

T

 

Tabák

Suché a mechově balzámovité nuance sušeného zpracovaného tabáku nacházíme především v pánských parfémech.

 

Tiaré                  

Keř tahitské tiaré (Gardenia tahitensis) kvete po celý rok, silná sladká vůně jeho sněhobílých květů připomíná vůni tuberózy smíchanou s květem jabloně.

 

Tolu balzám

Je látka pocházející z Myroxylon balsamum stromu rostoucího v horských oblastech a na vysokých pláních Peru, Kolumbie a Venezuely. Balzám obsahuje pryskyřici a éterický olej, má aroma vanilky, skořice a květinových tónů a je používán do parfémů a v aromaterapii.

 

Tonka          

Tonkové boby jsou fermentovaná semena jihoamerického stromu s názvem silovoň obecný (Dipteryx odorata). Aroma celých semen je ostřejší a blíží se hořkým mandlím, po nastrouhání připomíná nugát, bílou čokoládu nebo ořechy s nádechem vanilky.

 

Tuberóza

Noční hyacint; rostlina s výrazným, bílým, silně vonícím květenstvím, z květů se získává silice, velmi ceněná přísada do luxusních a smyslných parfémů. Frederic Malle, majitel společnosti Editions de Parfums hodnotí její vůni takto: "Tuberóza je zajímavě kontrastní květina, ve které se snoubí dvě stránky – jedna je jásavá, svěží, slunečná, druhá tělesná, smyslná, až maličko obscénní." 

 

V

 

Vanilka           

Extrakt z tobolek některých druhů orchidejí rodu vanilovník. Velmi sladká esence, která celé řadě nejen květinových bází dodává plnost a hloubku. Vanilkové lusky z ostrova Réunion, tzv. bourbonská vanilka má aroma jemně dřevitě kouřové, jakoby lehounce připálené.

 

Verbena

Svěží, kořeněný extrakt ze sporýše nalezneme především v pánských vůních.

 

Vetiver      

Z poměrně vysoké trávy se silnými kořeny se destilací získává hustý olej se silným dřevnatým aroma, trochu kouřovým, připomínajícím vůni vlhké půdy, které propůjčuje vonným směsím suchý temperamentní tón.

 

Y

 

Ylang-ylang

Vzácná silice z intenzivně vonících květů tropického stromu Kanangy vonné je silná, sladká a poněkud balzámovitá. Přidává se většinou do orientálních parfémů, kde zaobluje a změkčuje silné nóty vonné kompozice, dovede zmírnit vůni omamných květin (např. jasmínu). Jméno ylang-ylang se odvozuje z tagalského ilang - divočina, či ilang-ilan - vzácný.

 

Yuzu

Citrus yuzu je zřejmě hybridem mandarinky, kterou jeho plody připomínají i velikostí. Jeho pravlastí je Korea a Tibet, kde roste divoce už tisíce let, i když Evropan o něm častěji uslyší spíš v souvislosti s japonskou kuchyní. Esenciální olej získaný parovodní destilací má delikátní citrusovou vůni, která připomíná kombinaci mandarinky a grapefruitu. 

 

Z

 

Zázvor      

Aromatický olej získávaný z oddenků stejnojmenné rostlinky má teple vonící, pryskyřičné, trochu štiplavé aroma.

 

Zimolez

Esence z nápadných vonných květů voní velmi silně a sladce.

 

 

CHYBÍ VÁM NEBO VÁS NAPADLA NĚJAKÁ DALŠÍ INGREDIENCE PATŘÍCÍ DO PARFÉMOVÉHO SLOVNÍKU?

NAPIŠTE NÁM A MY JI ZAŘADÍME DO SEZNAMU.

http://www.orientalniparfem.cz/kontakt

Zpět do obchodu