Naše prodejna je ve dnech 18. - 19. 4. 2024 z důvodu rekonstrukce vozovky na ul. Hněvkovského dočasně UZAVŘENA. E-shop funguje bez omezení a na 100 %. Všechny dosavadní i nové objednávky budou zasílány bez omezení a bez časových prodlev.

Bukhoor? Co to je?

Bukhoor (arabsky: بخور‎), nebo Bakhoor, je arabský název pro dřevěné štěpky/cihly namočené ve vonných olejích. Tyto vonné dřevěné štěpky/cihly se pálí v kadidelnicích, aby provoněly domov a oblečení bohatým hustým kouřem. Používá se speciálně při zvláštních příležitostech, jako jsou svatby a svátky nebo obecně jen k provonění domu. Bukhoor se obvykle pálí v mabkhaře, tradiční kadidelnici, známé také jako bukhoor burner.

 

 bukhoor_obrazek_clanek_orientalniparfem_cz

 

Voňavá odysea napříč civilizacemi

Dědictví bukhooru sahá hluboko v průběhu času, čerpá kořeny z arabské kultury a větví se napříč starověkými civilizacemi.

Nahlédneme-li do historických epoch uctívaných starověkých civilizací, nalezneme zde původ bukhooru. Ozvěny jeho vůně se rozléhaly chodbami starověkého Egypta, kde zdobil rituály a obřady.

Uprostřed starověkých Řeků a Římanů pak utkal bukhoor svůj vonný příběh jako symbol bohatství a osobní ozdoby. Jeho vonný profil se propojoval s každodenním životem, zdobil jednotlivce a provoněl prostory svou trvalou vůní.

Evoluce k arabské pohostinnosti

V písku času se bukhoor vyvíjel, překračoval hranice a stal se nedílnou součástí arabské pohostinnosti. Jeho transformační cesta přijala novou roli, vonné kadidlo na sebe vzalo plášť uvítacího gesta, nabídky vřelosti a pohostinnosti pro vážené hosty.

Uprostřed arabských tradic se obřadní akt pálení bukhooru stal synonymem pro objetí pohostinnosti, obohacující domovy voňavým závojem, zvoucí návštěvníky do prostoru provoněného teplem a kulturní úctou.

Pokračující kulturní úcta

I když uplynula staletí, podstata bukhooru přetrvává, je hluboce zakořeněna v arabské kultuře a uctívána jako ztělesnění tradice a pohostinnosti. Voňavé úponky jeho historie se stále proplétají časem a obklopují generace, což je důkazem jeho trvalého významu v oblasti kultury.

 

bukhoor sae khususi 80g

 

Umění dělat bukhoor

Vytváření bukhooru je delikátní umění, které vyžaduje zručné míchání různých přírodních ingrediencí. Nahlédněme pod pokličku tohoto tradičního procesu.

Složení: Bukhoor se skládá v základu z dřevěných odštěpků, jako je agarové dřevo (oud), santalové nebo cedrové dřevo. K tomu se přidávají různé aromatické látky jako myrha, kadidlo, benzoin a koření jako hřebíček a kardamom. Na celkové vůni se podílejí éterické oleje, extrahované z květin, ovoce nebo bylinek.

Mletí a míchání: Zvolené ingredience se melou na jemný prášek nebo rozmixují na pastu. Tato směs je kombinována s přírodními adhezivními látkami, často odvozenými z přírodních gum nebo medu, vznikají malé peletky nebo cihly.

Stárnutí: Směs bukhooru se nechá stárnout po delší dobu, což umožní vůním splynout a dozrát, čímž vznikne harmonická směs vůní.

Spalování: Aby se uvolnilo aroma, pálí se bukhoor na žhavém uhlí nebo elektrické kadidelnici a vydává vonný kouř, který naplňuje okolí hřejivou a příjemnou atmosférou.

                                                     

Jak použít bukhoor

Zapalte dřevěné uhlí a vložte jej do bukhoor hořáku, může to být tradiční dabqaad, moderně navržená mabchara/kadidelnice nebo jakýkoli typ nehořlavé plochy, kam jste schopni umístit žhavé uhlí.

Poté položte na žhavé uhlí kousek bukhooru a nechte kouř provonět místnost. Můžete také provést fumigaci, což znamená provonění sebe a svého oblečení, vezměte si bukhoor hořák blízko sebe na 30 až 60 sekund.

                                 

bukhoor burner

 

Cesta smyslů s bukhoorem

Zažít bukhoor je smyslová cesta jako žádná jiná. Po zapálení vonný kouř pomalu naplní místnost a zahalí ji do oblaku parfému. Vůně je komplexní, s vrstvami pryskyřičné sladkosti, dřevité bohatosti a kořenitého tepla.

Chcete-li najít kvalitní dlouhotrvající bukhoor, podívejte se na naši řadu bytových vůní .

 

 

 

Zpět do obchodu